TWITTER

AĞIZ KOKUSUNU GİDERMEK İÇİN NE YAPMALIYIZYazar: bitkiselMakale | Ağız Kokusu, Hastalıklar Hakkında | 15 Kas 2012 | 0 Yorum

Kötü kokan bir ağız ile yediğimiz yemekler ve ağız hijyeni arasında doğrudan bir ilişki vardır.Yediğimiz yemeğin sonunda dişler arasında yemek artıkları eğer ağız hijyenimiz de iyi değilse ağızda bulunan bakteriler için bulunmaz bir fırsattır.

ile sevdiklerinizi,iş arkadaşlarınızı rahatsız etmek istemiyorsanız alacağınız bazı önlemler olmalıdır. Alacağınız bu önlemlerle kötü ağız kokunuzu önleyebilirsiniz.

Dilinizi mutlaka ama mutlaka fırçalayarak temizleyiniz. Doğru bir ağız bakımı diş ve dil fırçalamaktan geçer.

1-En az 3 ayda bir diş hekimine gidip ağız muayenesi yaptırın. Koku testlerinide yaptırın. İleri derecede olan dişeti hastalıklarını ve/veya diş çürükleri tedavi ettirin.

2-Ağzınızdaki protez ve köprüleri diş doktoruna da danışarak kontrol ettirin ve yenileyin.

3- Sakız çiğneyin (Şekersiz olmalı)

4- Tarçın kullanın:

5- Daha fazla su için (Ağız kuruluğu nedeni ile)

6- Asla burnunuz tıkalı uyumayın (Ağız kuruluğu nedeni ile)

7- Basit şeker tüketiminizi azaltın: Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için inanılmaz bir hazinedir.

8- Lokmaları iyi çiğneyin: Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek artığı kalma ihtimali azalır.

9- Diş ipi kullanın

10- Sigara içmeyin (Ağız kuruluğu nedeni ile)

Bayanlar için;
Diyet mevsiminin başladığı bu günlerde eğer düşük karbonhidratlı diyet yapıyorsanız bir başka kötü nefes sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Düşük karbonhidratlı diyetlerde vücut enerji kaynağı olarak keton cismi denen maddeleri üretir ve kullanır. Ancak bunlardan bir tanesi nefes ile dışarı atılır ve bu madde nefeste kötü kokuya neden olabilir. Hatta siz bu kokuyu ojeleri çıkarmak için kullandığınız asetona benzetebilirsiniz. Böyle bir sorununuz varsa bir parça ekmek size yardımcı olabilir.

Yorumlar

Isim - Soyisim
E-posta Adresiniz (yayınlanmayacak)
Web Siteniz (varsa)
Yorumunuz

Yasal Uyarı

Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup, internet üzerinde bulunan makalelerin derlenmesinden oluşmuştur.. bitkiseldestek.com sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp