TWITTER

Bitkisel Prostat TedavisiYazar: bitkiselMakale | Hastalıklar Hakkında | 20 Eki 2012 | 0 Yorum

Doğal prostat hastalığı tedavisi,  Bitkisel prostat hastalığı tedavisi, prostat hastalığı nasıl geçer? Prostat hastalığı; idrar kesesinin altında olan prostat, üretra adıverilen dış idrar kanalını saran ortalfakat 20 gram ağırlığındaki bir salgı bezidir. Prostat hastalığı; Hiperplazisi prostat hastalığın iyi huylu büyümesi, Benign prostat hastalığı, Prostat hastalığı iltihabı ve prostat hastalığı kanseri, gibi 3 ana gruba ayrılır.
Bitkisel prostat hastalığı Tedavisi
Kabak çekirdeği yağının prostat hastalığı büyümesinden kaynaklanan şikayetlerin hafifletilmesinde etkili olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir. Kabak çekirdeğinin içerdiği yağ, testosteronun dönüşmesini engelleyen cucurbitacin denilen bir bileşik içerir.
• İyi huylu prostat hastalığı büyümesine yol açan etkenlerden biri de dihidrotestesteron ve testesteronun prostat bezi hücrelerini aşırı uyarmasıdır. Kabak çekirdeğinde bulunan yağ bileşenlerinin, testosteron ve dihidrotestesteron tarafından oluşturulan prostat hastalığı hücre çoğalmasının tetiklenmesini engellediği gözlemenmiştir. Büyümüş prostat bezinin küçülmesini sağlamıyor fakat daha da büyümesini engelleyerek hastanın sorunlarını hafifletiyor.

• Günlük 120 miligram kabak çekirdeği özütü prostat hastalığı büyümesi olan kişilerde idrar akışını hızlandırarak şikayetlerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından  sorumlu E komisyonu, kabak çekirdeğinin  benign prostat hastalığı hiperplazisi’nde kullanımına onay vermiştir.
• İsveç Karolinska Hastahanesince yapılan bir çalışmada, iyi huylu prostat hastalığı büyümesi olan hastalara 3 ay boyunca kabak çekirdeği özütü verilmiş ve süre sonunda hastaların prostat hastalığı büyümesine bağlı şikayetlerinde azalma ve laboratuar bulgularında önemli derecede düzelmeler olduğu görülmüştür.
• Klinik bir çalışmada 6 ay süresince günde 320 miligram saw palmetto kullanımı prostat hastalığı büyümesi sorunu olan hastaların şikayetlerinde azalma sağlamıştır. Saw palmetto, idrar sıklığını azaltır, idrar akışını kolaylaştırır, gece idrarına kalkma ihtiyacını geciktirir. Saw palmetto, sentetik 5-alfa-redüktaz inhibitörleri gibi PSA değerlerini etkilemediği için, tedavi sırasında PSA ölçümleri yapılabilir. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından  sorumlu E komisyonu saw palmetto’nun benign prostat hastalığı hiperplazisi’nde kullanımına onay vermiştir.

Çavdar poleni özütü prostat hastalığı büyümesine karşı kullanılan bir diğer seçenektir. Günlük olarak 80-120 mg hidrofilik ve lipofilik total ekstre içeren standardize hazır preparatların 3 ila 6 ay boyunca kullanılması gerekir.

• Wisconsin Üniversitesi  bilimadamları tarafından fareler üzerinde yapılan bir deneyde nar suyunun  farelerde prostat hastalığı kanserinin ilerleme hızını yavaşlattığı görülmüştür. Farelerde prostat hastalığıa özgü  antijenlerin sayısının da azalma olduğu görülmüştür.

• Bilimsel çalışmalar nar suyunun kanser oluşumunu ve gelişimini önlemede etkili olduğunu göstermektedir. Bir klinik çalışmada prostat hastalığı kanseri teşhisi konmuş 40 hasta 2 yıl boyunca her gün nar suyu verilmiş ve süre sonunda hastaların %85′inde prostat hastalığı kanseri gelişiminin önlenebildiği görülmüştür.

Yeşil çayın kateşin yapısındaki temel bileşeni olan EGCG’nin deneysel çalışmalarda prostat hastalığı kanseri hücrelerini seçici olarak öldürdüğü, normal hücreleri ise etkilemediği görülmüştür. Klinik bir çalışmada kateşin içeren preparatların 12 ay süresince günde üç kez 600 mg alınmasının prostat hastalığı kanserine karşı koruyucu etki gösterdiği görülmüştür. Kateşin kullanan 30 kişiden birinde prostat hastalığı kanseri görülürken plasebo grubunda yeralan 30 kişidnin 9’unda prostat hastalığı kanseri gelişimi görülmüştür.

• Amerika’da yayınlanan Kanseri Önleme Araştırmaları dergisinde yer alan bir çalışma sonucuna göre yeşil çayın içindeki Polyphenon E adlı madde prostat hastalığı kanserinin ilerlemesini engellemektedir. prostat hastalığı kanseri teşhisi konmuş  41-72 yaşları arasındaki ve ameliyat edilmek üzere olan 26 hastaya, 12 bardak yeşil çaydaki miktara denk gelecek polyphenon E adlı kimyasal madde günde dört kez kapsül şeklinde ameliyat gününe kadar 34 gün boyunca verilmiş ve süre sonunda prostat hastalığı kanserinin ilerleme seviyesini belirleyen üç molekül seviyesinde %30′a yakın düşüş görülmüştür.

• Sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karoten familyasına ait bir pigment olan likopen prostat hastalığı kanserini engelleyici etkilere sahiptir. Kandaki likopen düzeyi arttıkça, okside edilmiş bileşikler azalır. Likopenin en zengin kaynakları domates ve salça, ketçap gibi işlemden geçmiş domates ürünleridir. Likopen, kanseri tetikleyen DNA hasarını azalttıcı etkinliğe sahiptir.  Hücre içinde hasara sebep olan tekli oksijenin oluşmasını önleyerek yada oluştuktan sonra bağlayarak etkinlik gösterir ve organizma içinde karsinojen oluşumunu baskılar.

Prostat hastalığı kanseri teşhisi konan ve 30 hastaya, ameliyat öncesi 3 hafta boyunca günde 30 mg likopen verilmiş ve kan likopen seviyelerinde 2 kat, prostat hastalığı dokusundaki likopen seviyesinde ise 3 kat artış olduğu görülmüştür. Bu hastaların ameliyatla çıkarılan dokuları, likopen verilmeyen hastalardan alınan biyopsi örnekleriyle karşılaştırılmış ve likopen verilen hastaların tümörlerinin küçüldüğü ve çevreye daha az yayıldığı görülmüştür.

• Brokoli, karnabahar, lahana gibi sebzelerde bulunan indol-3-karbinol ve diindolilmetan adlı maddelerin bağışıklık sistemini desteklediği ve prostat hastalığı kanseri oluşumunda rolü olan testosteron üzerinde etkil olduğu görülmüştür. Sulforafan ve indole-3-karbinol gibi fitokimyasallar kansere neden olan maddeleri zarar vermelerine fırsat bırakmadan yok ederler. Avustralya Newcastle Üniversitesi biliadamları sülforafen ve indole-3-karbinol içeren hap ürettiklerini ve her biri 3 tabak brokoliye eşit hapların kanser hücrelerine karşı mücedele eden enzimleri harekete geçirdiğini belirtmişlerdir.
• İzoflavonlar adı verilen yapılar , 5-alfa-reduktaz fermentini engelleyerek dehidrotestosteron düzeyinin düşmesine neden olur ve prostat hastalığı kanserinin önlenmesine yardımcıolur. Soya izoflavonlarının  %21 daidzein, %43 genistein, ve %2 glisitein içeren karışım şeklinde kullanımı öneriliyor.

Not: prostat hastalığı hastalıkları birbirine benzer belirtiler gösterdiği için öncelikle kesin teşhisin konulması gerekir. Örneğin prostat hastalığı büyümesi sanılan durum prostat hastalığı kanseri de olabilir ve hastanın kendi kendini tedavi etme çabası zfakatn kaydedilmesine neden olabilir. Bitkisel preparatların herhangi bir sağlık sorununa karşı kullanımı tıbbi teşhis halinde ve hekim gözetiminde olmalıdır.

Yorumlar

Isim - Soyisim
E-posta Adresiniz (yayınlanmayacak)
Web Siteniz (varsa)
Yorumunuz

Yasal Uyarı

Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup, internet üzerinde bulunan makalelerin derlenmesinden oluşmuştur.. bitkiseldestek.com sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp