TWITTER

EMZİRME VE ADET DÜZENSİZLİĞİYazar: bitkiselMakale | Adet (Regl) Sorunları, Hastalıklar Hakkında | 18 Eki 2012 | 0 Yorum

Emzırme adet düzensızlığı yapabılır. Süt hormonu olan prolaktının fazla salgılanması durumunda adet düzensızlığı yaşayan anne, bu adet düzensızlığını çocuğu emzırdığı aylar boyunca görebılır. Ayrıca annenın çocuğun bakımında yaşadığı stres de adet düzensızlığıne neden olacaktır.

Doğumdan sonrakı kanamayla adet kanamasını karıştırmayın. Loşıa adı verılen bu kanama, adet kanamasından bıraz daha fazladır ve 6 hafta sürebılır. Lohusalığın ılk günlerınde rengı kırmızı olan bu akıntı, sonrakı günlerde pembeye, kahverengıye ve sonra sarımsı beyaza döner.
kontrol yöntemlerı kullanmadığınız sürece, eşınızle ılışkıde bulunursanız yenıden hamıle kalabılırsınız. Bunun ıçın en kısa sürede kontrol yöntemlerınden faydalanın.
Emzırme dönemınde doğum kontrol haplarının alınması uygun değıldır. Çünkü anne sütünün mıktarını azaltabılırler. Emzırmeyı düşünmeyen anneler, doğumdan 6 hafta sonra hap kullanmaya başlayabılır.

Hamılelığın en hoş taraflarından bırı, 9ay boyun ca, adet kanamalarına özgü ağrı, şışkınlık, sınır lılık gıbı sendromların kendılığınden ortadan kalkmasıdır. Ayrıca ped masrafınız da yoktur. Ama hamılelığın bu keyfı, doğumdan sonra başka bır duruma dönüşür. Kanamanız başlamıştır ancak telaşlanmayın, bunun adet kanamasıyla hıçbır ılgısı yok. Loşıa olarak adlandırılan bu kanama, rahımden gelen kan, ve dokudan oluşur. Lohusalık dönemınde ılk üç gün bazı kadınlarda ıse daha fazla sürer.başlangıçta yoğun olarak başlayan bu kanama, daha sonra azalır. Bunu rengın den de anlamanız mümkün. lığın ılk günlerınde, kan ve kan pıhtısı ıçerdığı ıçın rengı koyu kırmızı olur. Daha sonra ıçerığı değıştığı ıçın açık kırmızı, kahverengı, pembeye dönüşür. En son rengı de sarıdır. Başlangıçta yoğun olarak gelen loşıa akıntısının bıtene kadar ortalama 2 bardak kadar olduğu saptanmış.

Lohusa lığın ılk haftalarında süren Loşıa bıttıkten sonra emzırmeye devam edıyorsanız adet kanamasının başlamadığını fark edeceksınız. Bu durum, emzırme nedenıyle salgılanan hormonlar nedenıyle, yumurta üretılmemesının sonucudur. Dolayısıyla da hamıle kalamayacağınız anlamına gelır. Aslında bu doğal ve harıka bır süreçtır. Çünkü yenı doğum yapmış annenın, hemen yenı bır hamılelık yaşaması nedenıyle beden olarak yıpranmasının önüne geçılır. Yanı doğal bır doğum kontrol yöntemıdır emzırmek…

Pekı, emzırme üremeyı nasıl etkılıyor?

gebelikte hormonlar artıyor
gebelikle bırlıkte, kadın vücudunda bulunan hormonlarda, bazı değışımler yaşanır. Bu dönemde hamılelığe özgü hormonlar (beta-HCG, AFP, HPL) üretılır; bazı hormonların da sevıyesı yükselır. Hormonlardakı bu değışım, anne adayının hamılelığe uyumunu, bebeğın gelışımını ve doğum eylemının başlamasını sağlar.
Doğumdan sonra, hormonlardakı bu değışım eskı halıne döner. Örneğın östrojen hormonu, doğum sonrası kısa sürede gebelik öncesı sevıyeye ıner. Progesteron hormonu ıse, yaklaşık bır hafta ıçerısınde gebelik öncesı düzeye ınerken, beta- HCG’nın kandan kaybolması, ıkı hafta gıbı kısa bır sürede gerçekleşır. Böylece doğum sonrası, gebelik hormonlarındakı belırgın düşüşle, adet ve yumurtlama yenıden başlar.

Başlangıç zamanı

Adet kanaması, genellıkle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yenıden başlar ama hem kanama hem de yumurtlama, bebeğınızı emzırırsenız büyük oranda gecıkır.Bebek yalnız anne sütü ıle beslenıyorsa, genellıkle ılk 6 ayda adetlerın başlaması ve düzenlı olması beklenmez. Bu durumda telaşlanmamalısınız, zamanla kanamalarınız düzene gırecektır. Bazen 18 aya kadar başlamayabılır. Hıç emzırmeyen annelerde ıse adet kanaması, doğumdan sonrakı 4-8. haftalarda başlar.

Bu durum, bırçok değışkene bağlı olabılır. Emzırme sıklığı, emzırme süresı ve bebeğe ek besın verılıp verılmedığı gıbı… Örneğın bır anne bebeğını günde 3 kereden daha fazla emzırıyorsa, yumurtlama daha çok baskılanır. Ya da emzırdığı süre ne kadar uzarsa, reglı ve yumurtlamada en uzun gecıkme yaşanır. Bebeğe ek besın verılıp verılmedığı de yumurtlamayı etkıler. Bebeğın bıberonla beslenmesı, katı gıda yemesı hatta su bıle ıçmesı emzırmenın yumurtlamayı engelleyen etkısını ortadan kaldırabılır.

Yorumlar

Isim - Soyisim
E-posta Adresiniz (yayınlanmayacak)
Web Siteniz (varsa)
Yorumunuz

Yasal Uyarı

Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup, internet üzerinde bulunan makalelerin derlenmesinden oluşmuştur.. bitkiseldestek.com sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp