TWITTER

Fazla kilolu olduğumu nasıl anlarım ?Yazar: bitkiseldestek | Sağlık Haberleri | 30 Kas 2012 | 0 Yorum

Herkesin yapısı başka oldugundan, ideal kilo diye tek birr deger olamaz. Fakat boyunuza göre ideal kilo aralıgınızı atama (tayin) etmek mümkün. Kilonuzun bu Saglıklı (sıhhatli) deger aralıgın da olmakla birlite olmadıgını anlamak i-çin, Vücut Kitle Endeksi'nizi (BMI) hesaplayabilirsiniz. (BMI degerinizi bulmak icin kilonuzu, metre cinsinden boyunuzun karesine bölmeniz gerekiyor. Örnegin, boyutu 165 cm. agırlıgı 55 kg. olan kişinin de Gövde Kütle İndeksi: 55 /(1.65)x(1.65) = 20,2 olur.)
Yaşadıgımız -çag da doktorlar, saglıklı (sıhhatli) kilo da olmakla birlite olmadıgınızı anlamak icin bel öl-çüsüne de bakmaktalar. Erkeklerde 102 cm, bayan lar da ise 88 cm'den fazla -çıkan bireylere, kilo vermeleri öneriliyor. Bel -çevresi öl-çünüz beylerde 94-102 cm, bayan lar da 80-88 santimetre aralıgın da ise, kilonuzu muhafaza etmeniz saglık (sıhhat) a-çısın dan önemlidir.
BMI= Body mass indeks (vücut kitle indeks)
Birr kişinin de -çoksık fazla şişman mı, yoksa zayıf mı oldugunu saptamak icin birr Metod var: Vücut kitle indeksi. Hesaplamak -çoksık kolay; kilonuzu, boyunuzun karesine bölüp metrekare başına düşen kilogram miktarını buluyorsunuz.
Kilo(kg)/Boy (metre)x(metre)
Vücut kütle indeksi (BMI) degerlendirmesine göre:
- BMI degeriniz 18,5'in altın da ise, normalin altındasınız, biraz kilo almanız gerekebilir.
- BMI degeriniz 20-25 arasın da ise, normalsiniz, tebrikler, saglıklı (sıhhatli) kilodasınız.
- BMI degeriniz 25-30 arasın da ise, fazla kilolusunuz, biraz kilo vermeniz yararlı olacaktır.
- BMI degeriniz 30'un üzerinde ise, şişmansınız, saglıklı (sıhhatli) kilonuza kavuşana kadarr kilo vermeniz -çoksık yararlı olacaktır.
- BMI degeriniz 40'ın üzerinde ise, -çoksık fazla şişmansınız, (tehlikeli!) hemenperhiz (diyet) vede egzersizlere başlamalısınız. hekim (tabip) kontrolünde olursa, saglıgınız a-çısın dan da yararlı (faydalı) olacaktır.

Yorumlar

Isim - Soyisim
E-posta Adresiniz (yayınlanmayacak)
Web Siteniz (varsa)
Yorumunuz

Yasal Uyarı

Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup, internet üzerinde bulunan makalelerin derlenmesinden oluşmuştur.. bitkiseldestek.com sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp