TWITTER

Gastrit Ağız Kokusu YaparmıYazar: bitkiselMakale | Ağız Kokusu, Hastalıklar Hakkında | 23 Kas 2012 | 0 Yorum


Gastrit Ağız Kokusu Yaparmı; Oluşan Hastalığın Sonucunda Ağza Bir Kötü Koku Yapar .  Gastritin Ağız Kokusu İle İlgili Daha Fazla Ayrıntı mı istiyorsunuz? Derlediğimiz yazıyı okuyunuz.
Gastrit Ağız Kokusu Yaparmı

En yaygın sindirim sistemi hastalığı olan reflü ,  tekrarlayan ses kısıklıkları ,  ses yorgunluğu vede  boğaz şikâyetleriyle kendisini belli ediyor .  Reflüye bağlı geniz_ boğaz şikâyetleri en çok sabbah saatlerinde meydana çıkıyor .  Giderek daha fazla çok adını duyuran reflü (acid reflux) hastalığıyla ilgili bilgileri ,  bu konuda uzman bir isimden aldık .

Reflü hastalığı tam olarak nedir ?
Mide içeriğinin istemimiz dışında yutma borusunun içine doğru ,  bazan de gırtlağa kaçmasına reflü (acid reflux) diyoruz .  Nadir de olsa bu hastalık (rahatsızlık)ta mide içeriği akciğere de kaçabilir .
Hastalığın en sık şikâyeti ağıza acı su gelmesi vede  göğüs arkasında yanma olması .

Reflü hastalığını neden giderek daha fazla çok duyar olduk ?

Bunun dört nedeni var .  Birincisi sıklığı .  Nüfusun yüzde 40  ını ilgilendiren en sık sindirim sistemi hastalığı reflü .  İkinci neden ise tanıdaki gelişmeler .  Endoskopi ,  PH metre vede  manometre sayesinde reflü (acid reflux) tanısını neredeyse rakamsal kriterlere bağlamak mümkün .

Dolayısıyla reflüyle karışabilecek baska hastalık (rahatsızlık)ları daha fazla zor olmayan ayırt edebiliyoruz ,  ayrıca bazan tipik belirtilerini vermeden reflüyü yakalabiliyoruz .

Üçüncü vede  en mühim neden ise tedavisindeki gelişme .  Örnek olarak ülser (yara) tedavisinde cerrahi gereksinim yıllar dahilinde (içinde) azalıp neredeyse yok olma seviyesine gelirken; reflü (acid reflux) hastalığının tedavisindeki gelişim tamamıyla aksi yönde oldu .  Yaani artık biz cerrahlara çok iş düşüyor .

İlaç tedavisi vede  bazı önlemleri ömür boyu almak istemeyenlerde reflü (acid reflux) hastalığının kesin (kati) vede  baki tedavisi artık cerrahi diyebilirim .  30_ 40 dakikalık laparoskopik bir girişimle kişiyi reflüsüz kılıp ,  ertesi gün taburcu edebiliyoruz .  Dördüncü mühim neden ise uzun süreli iyileşme edilmemiş reflü (acid reflux) hastalarının yaşayabilecekleri çok çok ciddi problemlerin artık daha fazladaha iyi bilinmesi .  Bu çok ciddi sorunlara en çarpıcı örnek ,  çok nadiren de olsa yutma borusu alt ucunda reflüye bağlı kanser (cancer) gelişimi gözlenebilmesi .

Reflü hastası nelerden yakınır ?

Kişinin mide içeriğinin ya da yediklerinin istemeden ağıza doğru geri gelmesi vede  buna bağlı olarak göğüs kemiğinin arkasında yanma hissetmesi en tipik şikâyettir .  Amerikalıların   heart burn   yaani   kalp yanması   olarak adlandırdığı bu durumu bizim hastalarımız ağıza acı su gelmesi olarak tanımlıyor .

Bu bazan yanma şeklinde olmayabiliyor vede  ağrı olarak da algılanabiliyor .  Bu tip bir göğüs ağrısı ,  ileri yaştaki birinde kalp kriziyle bile (dahi) karışabiliyor .  Nitekim kalp krizi geçirdiğini sanıp acil servise başvuran ileri yaştaki kişilerin yüzde 10_ 15  inde aslında problemin zor olmayan bir reflü (acid reflux) atağı olduğu anlaşılıyor .

Reflü ses kısıklığı yapar mı ?

Evet .  Reflü hastalığı birçok kişide sık tekrarlayan ses kısıklıkları ,  seste çatallanma ,  ses yorgunluğu vede  boğaz problemleri şeklinde kendini gösterir .  Bunun nedeni ileri derecede asit özellikte olan mide içeriğinin ses tellerinde vede  etrafındaki dokularda tahribat oluşturması .

Reflüye bağlı geniz_ boğaz problemi olanlar daha fazla çok sabbah uyandıklarında şikâyetlerinin fazla olmasından yakınırlar .  Bunun nedeni gecce yatar pozisyonda uyurlarken ,  kendileri fark etmeksizin oluşan reflü .  Hastalar yatar pozisyondayken yer çekiminin koruyucu etkisinden de mahrum olurlar .  Uyku durumunun bilinçsizliğinin de etkisiyle genizlerine kadarr yükselmiş olan asidin etkisine maruz kalırlar .  Bu tip hastalar genellikle kulak burun boğaz doktorlarına başvuruyorlar .  Tecrübeli bir uzman baska bir nedene bağlayamadığı ses teli tahribatının nedenini araştırırken genellikle doğru tanıyı koymakta zorlanmaz .  Teşhisi koyduktan sonrasında izlenmesi gereken en doğru yol hastaların bir reflü (acid reflux) merkezine yollanmaları .  Reflü hastalığı profesyonel anlamda sesini kullananlar

için çok çok ciddi problemlere vede  işgücü kaybına yol açabiliyor .

Astımla yakın ilişkide

Bu tahribat gırtlak kanserine zemin hazırlayabilir mi ?

Tıpta   larynx kanseri   diye bilinen gırtlak kanserinin risk faktörleri arasında reflü (acid reflux) hastalığı da var .  Fakat reflü (acid reflux) vede  kanser (cancer) ilişkisi yutma borusu alt ucu kanseri açısından daha fazla net vede  kesin (kati) meydana konulmuştur .

Başka ne ve benzeri gibi problemlere yol açıyor reflü (acid reflux) hastalığı ?

Erişkin yaşta meydana çıkan astım hastalığının bile (dahi) ekseriya nedeni reflü (acid reflux) hastalığıdır .  Gecce uyuduğunda reflüsü olan birinin ağzına oradan da akciğerlerine mide içeriği kaçabilir .

Hava yollarına sürekli kaçan bu çok az miktardaki asit ,  hava yollarında spazmlara yol açar .  Bunun neticesinde da klasik astım bulguları meydana çıkabilir .  Bir de yutma borusu alt ucu sinirleriyle hava yollarının sinirleri beyinde ortak yollar kullanır .  İşte bu mekanizmayla da reflü (acid reflux) astım benzeri durumlara yol açabiliyor .  Yaani ataklar şeklinde gelen öksürük krizleri ,  hırıltılı solunumla karakterli astım tablolarının altında bazan reflü (acid reflux) yatıyor .

Bu hastalar kimi vakit yıllar boyunca yanlış tedavilerle oyalanabiliyor .  Tecrübesiz hekimler boşu beyhude yıllarca kortizon dahil anti_ alerjik tedavilerle astım tedavisi yapabiliyorlar .  Dolayısıyla önceden hiç bir akciğer rahatsızlığı bulunmayan vede  30  lu ya da 40  lı yaşlardaki birine astım tanısını koyarken altta yatan nedenin reflü (acid reflux) olmadığınınmutlaka (muhakkak) araştırılması lazım .  Çünki eğer astımı tetikleyen reflüyse bunun tedavisi tamamıyla farklıdır .  Bu durumdaki bir hasta 40 dakikalık zor olmayan bir cerrahi girişimle tamamıyla normale döndürülebilir .

Öte yandan realite (gerçek) astım hastalığının da reflüyü tetikleyebildiğini hatırlatmakta avantaj var .  Sonuç olarak astım_ reflü (acid reflux) bağlantısında hangisinin neden vede  hangisinin netice olduğunun çokdaha iyi bilinmesi lazım ki doğru iyileşme yapılabilsin .  Bu da amma vede  amma bu konuyla ilgili çok ciddi deneyim (tecrübe) sahibi ekiplerin elinde olabilir olabiliyor .

Ağız kokusu da yapar

Ağız kokusu şikâyetinin de reflü (acid reflux) hastalığıyla bir ilgisi var mı ?

Esas şikâyeti ağız kokusu olan birinde ilkk etapta diş enfeksiyonu ,  sinüzit ve benzeri gibi nedenlerin olmadığından emin olmak lazım .  Bunlar yoksa ağız kokusu sebepleri arasında mide fıtığı vede  reflüyü de saymak mümkün .

Uzun süreli reflü (acid reflux) hastalığı hangi sorunlara neden olabilir ?

Çok çok ciddi problemlere yol açabilir .  Yutma borusundaki sürekli tahriş yutma güçlüğüyle sonuçlanabilir .  Daha ileri aşamada yutma borusu kısalabilir vede  alt ucunda darlık gelişebilir .  Bu durumda da kişi katı gıdaları yutamaz hale gelir .  En korktuğumuz netice ise ,  sürekli tahriş altında kalan yutma borusunun alt ucunda kanser (cancer) gelişimi .

Sürekli reflü (acid reflux) çok uzun dönemde kanser (cancer) riskini hatırı sayılır oranda yükseltir .  Bu risk sigara kullanımının akciğer kanseri riskini artırması ve benzeri gibi bir durum .  Yaani herr sigara içen kişide akciğer kanseri olmadığı ve benzeri gibi herr reflüsü olanda da yutma borusu kanseri olmaz .

Fakat uzun süreli reflüsü bulunan bir hastada yutma borusunun alt ucunda   barrett   diye adlandırılan bir yara gelişmişse işte bu durum kanser (cancer) habercisidir .  Bu kişide yutma borusu alt uç kanseri riski 100 kat artar .

Fakat buradadaha iyi haber şu ,  barrett gelişmiş dahi olsa son iki_ üç yıldır başarılı anti_ reflü (acid reflux) girişimle bunun geriletilmesi mümkün .  Cerrahiyle kanser (cancer) gelişimi riski tamamıyla ortadan kaldırılmasa da azaltılabiliyor .

Yorumlar

Isim - Soyisim
E-posta Adresiniz (yayınlanmayacak)
Web Siteniz (varsa)
Yorumunuz

Yasal Uyarı

Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup, internet üzerinde bulunan makalelerin derlenmesinden oluşmuştur.. bitkiseldestek.com sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp