TWITTER

Hızlı gebe kalmak için ne yapmalıyım?Yazar: bitkiseldestek | Sağlık Haberleri | 30 Kas 2012 | 0 Yorum

Yaşadıgımız -çag da pek -çoksık evli -çift -çocuk sahibi olma konusun da sıkıntılar yaşıyor . Bazı -çiftlerin var Saglık sorunların dan dolayı bazılarının da başka sebeplerle -çocukları olmuyor . Pekala , gebe (hamile) kalmak icin yapılabilecek şeyler yok mu ? Tabi ki var; işte hızlı gebe kalmak icin dikkat edilmesi gerekenler…
- Rahat olun , strese girmeyin . Gebe kalamayacagınız korkusuna kapılmayın .
- Adet düzeninizi takip e din , gebe kalabileceginiz muhesas günlerde cinsel(cinsi) ilişkide bulunmaya özen gösterin .
- Eşinizin sigara (tütün mamülleri) vede Alkolü bırakmasını saglayın , hayatını düzenlemesine yardım (destek) edin .
- Eşinizin kalın vede sıkı pantolon , i-ç -çam-çok fazla giymesini engelleyin . Sauna vede Sıcak banyolar dan ka-çınmasını öneri edin .
- İlişkiden 2 Saat önce eşinizin sert birr kahve i-çmesi sperm hareketlerini uyaracaktır .
- En uygun (müsait) pozisyon da cinsel(cinsi) ilişkiye girin .
- İlişki sonrasın da belinizin altına yastık koyup birr saat yataktan kalkmayın , yatak odasının fazla sıcak olmamasını saglayın .
- Sabbah erken saatlerde cinsel(cinsi) ilişkiye girmeye -çalışın . Sabahları sperm kalitesi endaha iyi durum da olmaktadır .
- Cinsel(cinsi) ilişkiyi ‘bir ev ödevi’ olarak görmeden isteyerek eşinizle birlikte olun . Orgazm olmak vajina(rahim) salgısının ph derecesini degiştirmekte vede spermin rahim agzın dan daha fazla hızlı ge-çmesini saglamaktadır . Gereginden fazla , -çoksık cinsel(cinsi) ilişkiye girmekten ka-çının .
- Daha önce gebelikten korunmak icin başka usüller(yöntemler) kullanmışsanız bunların muhtemel etkileri icin doktorunuza danışın .
- Adet düzensizligi var ise gereken tedavi(iyileştirme) ile adet düzenini saglayın .
- Servikal mukus gereginden koyu ise inceltici özel ila-ç kullanmak gerebilir .
- Günlük beslenmenize dikkat edin . Dengeli vede düzenli beslenin . Süt ürünlerinin i-çindeki galaktose ismi verilen Madde yumurtlama fonksiyonunu arttırmaktadır . Bol miktar da süt , süt ürünü vede yogurt tüketin . Enginar vede taze fasulyeyi tüketmeyi unutmayın . Aşırı al et vede yaglı yemek (taam) tüketmeyin , östrojen düzeyini olumsuz (negatif yönde) etkileyebilir .
- Aşırı olmamak koşulıyla hafif egsersiz yapın .
- Doktorunuzun haberi olma dan hi-ç birr ila-ç kullanmayın .
Adetlerim düzensiz , yumurtlamam ne vakit olmakta ?
Bu soruyu bir-çok bayan ken di kendine ya da hekimine sormaktadır . ”Ne vakit yumurtlamam oluyor ? ” Yumurtlama gününü anlamak icin bazal vücut ısısı öl-çümü yapılabilinir , düzenleyici ila-çlar kullanılabilinir , bitkisel(Dogal) i-çerikli haplar alınabilinir ya da yumurtlamayı gösteren özel testler yapılabilinir .
Adet düzensizligi var diyebilmek icin adetlerin 7 Günden fazla birr müddet erken ya da ge-ç olması gerekmektedir . Başka birr anlatım ile 21 günden daha fazla -çoksık ya da 35 günden daha fazla seyrek olması adet düzensizligi anlamına gelir . Herr 10 bayan dan 2 tanesinde adet düzensizligi görülmektedir . Adet düzensizliginin en -çoksık sebepleri üzücü beslenme (yeme i-çme) , kontrolsüzperhiz (diyet) , kronik yumurtlama bozuklugu , Hormon bozuklukları , Guatr(tiroid) vede kimi böbrek üstü bezi hastalık (rahatsızlık)ları , polikistik over , yumurtalık (over) kistleri varlıgı , -çoksık fazla eksersiz vede kontrolsüz spor vs’dir .
Adetleriniz düzensiz ise vede gebe kalmayı planlıyorsanız zor olmayan gebe kalabilmek icin doktorunuzla görüşüp öncelikle adetlerinizi düzene sokun . hekim (tabip) yardımı ile yumurtama hesaplama sı yapılacak vede netice olarak size de birr "hamilelik hesaplama' ya da başka a dı ile "hamilelik hesaplama "takvimi verilecektir
Bazal vücut ısısının öl-çümü ile yumurtlama zamanı tespit (belirleme) edilir mi ?
Bazal vücut ısınızı öl-çerek yumurtlama gününüzü tespit (belirleme) edebilir , luteal fazın ne kadarr sürdügünü saptayabilirsiniz . Vücut ısısı yumurtlamanın oluşmasıyla birlikte yükselmektedir . Bu şekilde adet düzeninizdeki yumurtlama gününüzü tespit (belirleme) edebilirsiniz .
Kendinize Dijitaldaha iyi birr termometre alın . Uyanır uyanmaz yataktan daha fazla -çıkma dan vücut ısınızı öl-çün , -çünki hareket etmeniz ısıyı yükseltir vede bu yanıltıcı olur .
Adetinizin ilkk Günü itibariyle öl-çüme başlayın . Herr Gün özdeş Saatte öl-çüm yapmaya özen gösterin . Öl-çümden elde ettiginiz degeri kartınıza işaretleyin . Isı da ani birr artış (0 . 4-0 . 6 kademe gibi) olur ise bu yumurtlamanızın 24 saat dahilinde (i-çinde) olacagını gösterir . Bu ısı artışın dan sonrasın da öl-çmeyi bırakmayın , sürek e din vede (new) yeni adet ile yeniden (new) yeni kartınıza işaretlemeye başlayın .
Özdeş işlemi 3-4 Ay yaptıktan sonrasın da yumurtlama gününüzü keşfedecek vede luteal faz dönemizin uzunlugunu hesaplayacaksınız . Eger yapamıyorsanızmutlaka (muhakkak) doktorunuz dan size ögretmesi icin yardım (destek) isteyin .
Progesteron gebe kalmayı kolaylaştırır mı ?
Progesteron birr bayan lık Hormonu olmakla birlite defaten fazla etkisi vardır . Rahmi , rahim agzını , vajinayı vede tiroid bezlerini direkt olarak etkilemektedir . Hamile kalmayı kolaylaştırmakta , bebegin gelişimine vede büyümesine katkı saglamaktadır . Progesteron seviyesindeki düşüklük luteal faz’ı (yumurtlama dan sonraki 14 gündelik süre) bozup gebe (hamile) kalmayı zorlaştırmaktadır .
Progesteron kremleri , vaginal tabletleri vücu dun gündelik ihtiyacını karşılayıp östrojen dengesini düzenlemektedir .
Kadınlar da yumurtlama esnasın da 2 tane hormon yapılmaktadır . Bunlar östradiol vede progesterondur . Bu iki hormon birlikte birr denge dahilinde (i-çinde) gebe (hamile) kalmayı vede gebeligin devamını saglamaktadır . Progesteronun en büyük(iri) etkisi yumurtlama sonrasın da mukus’u (rahim agzı salgısı)degiştirmek vede rahim i-çini döllenmiş yumurtanın yerleşmesi icin hazırlamaktır . Bu esna da progesteron etkisine baglı olarak vücut ısısı da artmaktadır . Kısa süre sonrasın da gebe kalamayan ya da daha fazla önce düşük yapmış hastalar da saglıklı (sıhhatli) birr hamilelik başlangıcı icin yumurtlama tarihi itibariyle doktorunun öneri ettigi bi-çim vede sıklıkta kullanmaları yararlı (faydalı) olabilmektedir .
Gebe kalmayı zorlaştıran etmenler nelerdir ?
- Kadının 35 yaşın dan büyük(iri) olması
- Düzensiz adetler
- Endometriyozis hastalıgı
- Cinsel(cinsi) ilişki ile ge-çen rahasızılk hikayesi
- Genital organlar da ge-çirilmiş agır iltihabi rahasızılk öyküsü
- Aşırı kilolu ya da -çoksık fazla zayıf olmak
- Devamlı başka nitelikte ila-ç kullanımı , sigara (tütün mamülleri) vede bagımlılık yapan alışkanlıklar
- Kronik hastalık (rahatsızlık)ların varlıgı (kalp , karaciger şeker vede Guatr(tiroid) hastalıgın dan herhangi birinin olması)
- Epilepsi vede (sinirsel)psikolojik rahatsızlıklar
- Erkegin testislerinden kaza ge-çirmiş ya da Ameliyat (cerrahi müdahale) olmuş olması
- Gebe kalmayı arzulayan bayan ların yumurtlama hesaplama sı yapmayı bilmemeleri vede netice olarak hamilelik hesaplama ya da başka a dı ile hamilelik hesaplama takvimi oluşturmayı bilmemeleri . Ayrıca stresin de gebe kalmayı zorlaştıran mühim faktörlerden biri oldugu unutulmamalı
Jinekolog Nevra Hakan Topalismailoglu

Yorumlar

Isim - Soyisim
E-posta Adresiniz (yayınlanmayacak)
Web Siteniz (varsa)
Yorumunuz

Yasal Uyarı

Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup, internet üzerinde bulunan makalelerin derlenmesinden oluşmuştur.. bitkiseldestek.com sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp