TWITTER

KİRPİK DİBİ İLTİHABIYazar: bitkiseldestek | Sağlık Haberleri | 22 Şub 2013 | 0 Yorum

Gözlerinizde yanma , batma , kızarma yada göz kapağınızda kaşıntı , kalınlaşma görüyorsanız sakın hafife almayın . Dünyagöz Hastanesi’nden Op . Dr . Melike Gedar hususiyetle sıcaklar sebebi yle yaz aylarında sık görülen kirpik dibi iltihabının ciddiye alınmadığı takdirde ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu

Yazın tadını çıkardığımız şu günlerde kirpik dibi iltihabı keyfinizi kaçırmasın .  Nitelik yaz aylarında artan sıcak vede nemin bakteri oluşumunu artırdığını söyleyen Dünyagöz Etiler Hastanesi’nden Op . Dr . Melike Gedar bu bakterilerin gözde kirpik dibi iltihabına sebep  olabileceğini anlatım  etti . Blefarit ollaraak  nitelenen kirpik dibi iltihabının daha çook ergenliğe geçiş  döneminde başlayıp uzun yıllar Daimi edebildiğini rahatsızkişinin  yaşam kalitesini menfii yönde etkilediğini anlatan Op . Dr . Melike Gedar şöyle konuştu:  “Yaz aylarında sıcak vede nem dolayısıyla toz , kir , sigara(tütün mamülleri) dumanı , kimyasal maddeler bedende  çook daha ivedi tutunur , bakteri oranı daha da artar . Bu bakterilerin göze yel gibi dış etkenlerle ulaşıp göz kapağında birikmesi vede ciltteki bakteri florasının dengesinin bozulması neticesi  kirpik dibinde  Enfeksiyon lanma meydana gelir  . Kirpik dibi iltihabının Tedavi(iyileştirme)  edilmediği takdirde gözkapağı bezlerinde arpacık vede şalazyon denen sert yağ kistleri(içerigi sıvı kaplı yabancı kitle) oluşturabilir .  Hususiyetle yaşlılarda kirpiklerde içe dönmesi , göze batması vede dökülme gibi sorunlar gelişebilir . Blefarit diğerbir deyişle  kirpik dibi iltehabı gözün görme işlevini etkilemez .  Çook çok nadiren  gözün kornea katman sında iltihaba vede görme sorunlarına sebep  meydana gelebilir  . Göziçi ameliyat geçirecek hastalarda , ameliyattan sonraenfeksiyon gelişmesi riskini arttırabilir .”

TEDAVİYİ SICAK SUYLA YIKAYARAK YAPIN

Op . Dr . Melike Gedar kirpik dibi iltihabının Tedavi(iyileştirme) siyle alakalı zaman ci ise şöyle anlattı:  “Bebek şampuanı yada kapak hijyeni icin hususi  geliştirilmiş temizleme solüsyonları ile kirpik diplerinin yıkanmasını vede sıcak su ile durulanmasını tavsiye ediyoruz . Gözkapağı kenarlarının itinalı temizlenmesi vede bakımı Tedavi(iyileştirme) nin temelidir . Hastalar gözkapağı bakımını uzun zaman  uygulamalıdır . Bu bakımda önce gözkapağı kenarına , yakmayacak biçimde , sıcak pansuman uygulanır . Böylece birikmiş vede sertleşmiş oluşan yağlı maddeler , kabuklar yumuşar . Daha sonra ıslak 1 gazlı bez yada kulak pamuğu gözkapağı kenarına sürülür , kirpik dipleri vede kenarları ndeki birikintiler temizlenir . Eğer lüzumlu  ise son aşamada gözkapağı kenarına antibiyotikli-steroidli ilaçlar uygulanır . Bu Tedavi(iyileştirme) ye bazı hastalarda yapay gözyaşı damlalar da eklenir . Bazı hastaların doktor kontrolü altında 1-2 ay zaman yle ağızdan antibiyotikli ilaç kullanması da tavsiye lir .”

Etiketler:

Yorumlar

Isim - Soyisim
E-posta Adresiniz (yayınlanmayacak)
Web Siteniz (varsa)
Yorumunuz

Yasal Uyarı

Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup, internet üzerinde bulunan makalelerin derlenmesinden oluşmuştur.. bitkiseldestek.com sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp