TWITTER

Kök Hücre Kelliğe Çare OluyorYazar: bitkiseldestek | Sağlık Haberleri | 29 Kas 2012 | 0 Yorum

Kana da Ottowa Hastanesi’nde embriyonik kök hücre ile deri üzerinde araştırmalar yapan Türk ilim adamı Prof . Dr . Kürşad Türkmen , saçlı deri üretmeyi başardı .

Embriyonik kök hücreyle ürettiği (new) yeni deri hücrelerini farelerde deneyen vede başarı elde eden Prof . Dr . Kürşad Türkmen , özdeş şekidle saçlı deri üretmeyi de başardı . Türkmen , diyabet yaraları vede derin yanıkların tedavi(iyileştirme)si icin çalışıyor .

Hematoloji Kongresi icin Antalya’ya gelen Prof . Dr . Türkmen , embriyonik kök hücre ile deri araştırmaları yürüttüğünü söyledi . Dünya nüfusunun yaşlandığına vede yaşlılığın neden olduğu hastalık (rahatsızlık)ların arttığına dikkati çeken Türkmen , bu hastalık (rahatsızlık)ların tedavi(iyileştirme) maliyetlerinin ülke ekonomilerini tehdit eder boyuta ulaştığını bildirdi .

Bu nedenle embriyonik kök hücre araştırmalarının büyük(iri) önem taşıdığını dile getiren Türkmen , “Embriyonik kök hücre araştırmaları , yaşlanan dünyamız da Sağlıklı (sıhhatli) yaşayabilmek icin doku yenilemesi anlamına geliyor . Şu ana kadar araştırma aşamasındaki bu çalışmalar da hayvanlar da çokdaha iyi sonuçlar alınıyor . Fakat bu tedavi(iyileştirme)lerin insanlara uygulanabilmesi icin uzun yıllara ihtiyaç var” dedi .

Embriyonik hücreden tüm vücut dokularının üretilebildiğini belirten Türkmen , bu hücrelerin yıllar sonrasın da diyabet , parkinson , kalp kası yetersizlikleri vede MS hastalık (rahatsızlık)larının tedavi(iyileştirme)leri icin umut olduğunu söyledi .

Deri çalışmaları

Kendisinin başkanlığın da birr grup ilim adamının Kanada’ da çalışmalara sürek ettiğini anlatım eden Türkmen , embriyo dan sahip olunan kök hücreleri , laboratuvar ortamın da (new) yeni deri hücrelerine dönüştürdüklerini dile getirdi .

Ağır yanıkların vede ayaklardaki diyabet yanıklarının tedavi(iyileştirme)sini amaçladıklarını belirten Türkmen , özdeş şekidle saçlı deri ürettiklerini de dile getirdi .

Yöntemi farelerde denediklerini vede başarı sağladıklarını dile getiren Türkmen , çalışmanın daha fazla sonrasın da maymunlar da deneneceğini , elzem izin vede denetimlerin ar dın dan yıllar sonrasın da tedavi(iyileştirme) amacıyla kullanılabileceğini kaydetti .

Bu şekidle , diyabet yaraları ile ağır yanık izlerinin laboratuvar ortamın da üretilmiş (new) yeni deri hücreleriyle tedavi(iyileştirme) edilebileceğini vede hastalar da iz kalmayacağını vurgulayan Türkmen , saçlı deri ile de kelliğe çözüm olunabileceğini sözlerine ekledi .

Kellik ne dir? ?

Kellik , saç kaybı ya da azalmasıdır , genelde başın üst kısmın da görülür . Ayrıca kılların doğal(natural) olarak büyüdüğü bedenin başka bölgelerinde de dökülmeler görülebilir . Kellik genelde yaşlanma sürecinin birr parçasıdır . Ayrıca kimi hastalık (rahatsızlık)lar vede ilaçlar da kelliğe neden olabilir .

Saç dökülmesi nedenine bağlı olarak geçici ya da baki olabilir .

Nasıl _ Ne şekilde Ortaya Çıkıyor ?

Pekçok kellik türü vardır: bey vede bayan tipi kellik , bölgesel , vede genel .

Erkek tipi kellik kalıtsaldır . Bu kalıtımsal kellik genelde başın ön kısmın da görülür , geriye doğru açılma meydana gelir . Ayrıca başın üst kısmın da da meydana çıkabilir . Zaman geçtikçe , kellik başın üst kısmını kaplayıp sadece (yanlızca) yanlar da saç kalıncaya kadarr sürek eder .

Kadınlar da bazan bayan tipi kellik görülür . Genellikle başın ön kısmın da , üst kısmın da ya da yanların da saç dökülmesi görülür .

Bölgesel saç dökülmesi genelde belirli (muayyen) böllgelerde meydana çıkar . Sebepleri:

• Alopesi areata , belirli (muayyen) birr bölgede ani olarak saç dökülmesi , genelde başın küçük(ufak) birr bölümünde görülür (nedeni bilinmemektedir)
• Ringworm , birr çeşit mantar hastalığı
• Kanser icin radyasyon (ışınım) tedavi(iyileştirme)si
• Sıcak tarak ya da saç kurutma makinesi
• Saçın çekilmesine neden olan saç şekilleri , örnek olarak sıkı saç örgüleri
• Perma vede saç kurutma işlemlerinde uygulanmakta olan sıcak yağ tedavi(iyileştirme)leri vede kimyasallar
• Sinirsel saç çekmeler
• Yanıklar vede çok cid di deri hastalık (rahatsızlık)larına bağlı baki cilt problemleri

Genel saç kaybı , bütün saçların özdeş an da dinlenme durumuna geçmesi vede dökülmesi neticesinde meydana çıkar . Sebepleri:

• Stresli durumlar , örnek olarak büyük(iri) ameliyat (cerrahi müdahale) , yüksek ateş , ya da çok cid di ya da kronik hastalık (rahatsızlık)lar
• Hamilelik
Genel saç kaybının başka sebepleri:
• Kanser ilaç tedavi(iyileştirme)si
• Bazı ilaçlar vede yüksek doz da A vitamini
• Tiroid hastalığı
•

Alopesiye universal ise nadir görülen birr saç dökülme tipidir , vede kirpik , kaş , vede genital bölgeler vede koltuk altları ve benzeri gibi bedenin başka bölgelerinde de etkili (eylemsel) olur . Nedeni bilinmemektedir .
Nasıl _ Ne şekilde teşhis edilir ?

doktorunuz tıp dilinde geçmişinizle vede ailenizde görülen saç dökülmeleriyle ilgili sorular yöneltecektir . Başınızı vede cildinizi inceleyecektir . Kan testleri ya da mantar olmakla birlite olmadığını belirlemek icin testler istenebilir .

Nasıl _ Ne şekilde tedavi(iyileştirme) edilir ?

Kelliğin bazan ilaçla tedavi(iyileştirme) edilmesi gerekir .
Doktorunuz saç dökülmelerini azaltmak vede saç büyümelerini hızlandırmak icin çeşitli (muhtelif) ilaçlar önerebilir .
Bu ilaçlar saçların yeniden çıkmasını sağlayacaktır , amma (new) yeni çıkan saçlar orjinal saçınıza benzemeyebilir . Bu tedavi(iyileştirme)ye (new) yeni saçlar çıkana kadarr sürek edilmelidir .

Erkekler ayrıca kendilerine özel baska ialçlar dan da kullanabilirler . Bu ilaçlar beylerin % 80’ninde saç dökülmelerini azaltmaktadır , vede % 50 oranın da (new) yeni saç çıkmasını sağlamaktadır . Etkisinin görülmesi birr yılı bulabilir . Fakat bu ilaçların düzenli olarak hergün alınması gerekir . Aksi takdirde ilaçların etkileri birr yıl dahilinde (içinde) orta dan kalkacaktır . Bu ilaçlar kimi beylerin memelerinde hasssasiyete neden olabilir .

Erkeklere özel ilaç tabletlerine gebe (hamile) bayan ların dokunmaması gerekir , çünki ilaç deri yoluyla absorbe edilebilir . Bu ilaçlar , Şu ana kadar valide karnındayken , bey bebeklerin genital organların da Anormal(sorunsuz) büyümelere neden olabilir .

Eğer saç dökülmesinin nedeni birr hastalık (rahatsızlık)sa , doktorunuz o rahatsızlığın tedavi(iyileştirme)si icin ilaçlar önerecektir . Örnek olarak , saç dökülmesine ringworm neden oluyorsa , doktorunuz antifungal birr ilaç öneri edecektir . Tedavi(iyileştirme)nin ar dın dan genelde saçlar yeniden büyümeye başlar .

Eğer sizde alopesi areata varsa , saçlarınız muhtemelen 6_ 12 Ay dahilinde (içinde) doğal(natural) olarak büyüyecektir . Doktorunuz büyümeyi hızlandırmak icin , başınıza steroid dahiil edebilir , ya da saç dökülmesinin olduğu bölgeye ilaç solüsyonu kullanabilir . Bu mesele yineleyebilir .

Saç ekleme yönteminde ise , saçlı deri başın birr bölgesinden alınıp başka saç olmayan bölgeye kaydırılmaktadır . Bu tedavi(iyileştirme)nin sonuçları ise baki olabilir ya da birr kaç yıl sürebilir .

Etkileri Ne Kadar Sürer ?

Erkek tipi kellik birr ömür boyutu sürer . Ayrıca derinin zarar görmesi ya da yanık ve benzeri gibi durumlar da da kellik kalıcıdır . Diğer tip kellikler geçicidir vede birr kaç hafta ya da birr kaç ay sürebilir .

Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Eğer farkedilir birr kellik varsa , doktorunuzla görüşmelisiniz . Bu ara da sağlıklı (sıhhatli) birperhiz (diyet) takip etmelisiniz , istirahat etmeli vede stresten uzak (ırak) durmalısınız . Eğer saç dökülmesinin nedeni bilinmeyen birr hastalık (rahatsızlık)sa , bu usüller(yöntemler) yardımcı olacaktır .

Saç dökülmesinin olduğu bölgeyi tahriş (zararvermek) etmekten sakınmalısınız . Örnek olarak , saç tokası , elastik saç bantları , saç kurutma makineleri , sıcak taraklar , ya da kimyasallar . Doğal saç fırçaları kullanın . Eğer çok fazla saç dökülmesi varsa , saçınızın kısa modelini değiştirebilirsiniz vede kelliğin çok bariz olduğu bölgeleri bu şekilde kapatabilirsiniz . Veya , peruk , şapka , ya da başka başınızı kapatan giysiler tercih edebilirsiniz .

Reçetesiz ilaçlar kullanmakatan sakınmalısınız . Çünki bu ürünler genelde etkili (eylemsel) değildir vede deriye vede saça zarar verebilir .

Kadınlar da Saç Dökülmesi

Kadınlar da görülen saç kaybı , beylerdeki ve benzeri gibi kalıtsaldır . Kalıtsal kellik genelde başın ön tarafın da , üstünde , ya da yanların da saçın azalmasına neden olur . Kadınlar da tamamıyla kelliğe çok nadir rastlanır .

Anormal(sorunsuz) saç dökülmesi ne dir? ?

Birr Günde takribi (yaklaşık) 100 ile 125 tel saçın dökülmesi normaldir . Fakat , günde 125 telden fazla saçın dökülmesi ya da dökülen saçların yerine yeniden saç gelmemesi probleme neden olabilir . Ayrıca bedeninizin başka bölümlerinde de kıl dökülmeleri görülebilir . Saç dökülmeleri nedenine bağlı olarak geçici ya da baki olabilir .

Nasıl _ Ne şekilde Ortaya Çıkar ?

Kadınlar da başka tiplerde saç dökülmesi vardır:

• Ka dın tipi kellik
• Bölgesel saç kaybı
• Genel saç kaybı

Bölgesel saç dökülmesi umumi (genel) olarak belirli (muayyen) bölgelerde vede düzensiz birr şekilde meydana çıkar . Sebepleri:

• Alopesi areata , genelde başın küçük(ufak) birr bölgesinde görülen ani saç kaybı , nedeni bilinmemektedir .
• Ringworm , birr çeşit mantar hastalığı
• Kanser tedavi(iyileştirme)si
• Sıcak tarak ya da saç kurutma makinesi
• Saçın çekilmesine neden olan saç şekilleri , örnek olarak sıkı saç örgüleri
• Perma vede saç kurutma işlemlerinde uygulanmakta olan sıcak yağ tedavi(iyileştirme)leri vede kimyasallar
• Sinirsel saç çekmeler
• Yanıklar vede çok cid di deri hastalık (rahatsızlık)larına bağlı baki cilt problemleri

Hamilelik de bölgesel , geçici saç dökülmesinin sebeplerinden biri olabilir . Doğum dan sonrasın da birr ya da beş aya kadarr normalden daha fazla fazla saç dökülmesiyle karşılaşabilirsiniz . Görülen bu saç dökülmesi doğaldır , çünki hamilelik esnasın da gebe (hamile) olmadığınız zamanlara göre daha fazla fazla saç dinlenme durumundadır . Dinlenme safhası başımızdaki saçın büyüme vede dökülme periyodunun birr parçasıdır . Saç dökülmesinin ar dın dan altı ya da oniki ay dahilinde (içinde) saçlar yeniden sıklaşır . Saç kaybı baki değildir ya da açık (aleni) birr kelliğe neden olmaz .

Genel saç kaybı , bütün saçların özdeş an da dinlenme durumuna geçmesi vede dökülmesi neticesinde meydana çıkar . Bu tür saç dökülmesi stresli durumlar da görülebilir , örnek olarak büyük(iri) ameliyatlar , yüksek ateş , ya da ağır ya da kronik hastalık (rahatsızlık)lar . Genel saç kaybının başka sebepleri:

• Kanser icin ilaç tedavi(iyileştirme)si
• Bazı reçeteli ilaçlar
• A vitamininin yüksek doz da alınması
• Tiroid rahatsızlığı

Alopesiye universal ise nadir görülen birr saç dökülme tipidir , vede kirpik , kaş , vede genital bölgeler vede koltuk altları ve benzeri gibi bedenin başka bölgelerinde de etkili (eylemsel) olur . Nedeni bilinmemektedir .

Nasıl _ Ne şekilde teşhis edilir ?

Doktorunuz tıp dilinde geçmişinizle vede ailenizde görülen saç dökülmeleriyle ilgili sorular yöneltecektir . Başınızı vede cildinizi inceleyecektir . Kan testleri ya da mantar olmakla birlite olmadığını belirlemek icin testler istenebilir .
Nasıl _ Ne şekilde tedavi(iyileştirme) edilir ?

Geçici saç dökülmelerindeki kimi durumlar da , zor olmayan önlemler işe yarayabilir , örnek olarak sağlıklı (sıhhatli) birperhiz (diyet) ya da saçınıza uyguladığınız bakımı değiştirmeniz saç dökülmelerini azaltmaya yardımcı olabilir .

Eğer saç dökülmelerinin nedeni birr hastalık (rahatsızlık)sa , doktorunuzun vereceği ilaçla tedavi(iyileştirme) olabilir olabilir . Örnek olarak , saç dökülmesine ringworm neden oluyorsa , doktorunuz antifungal birr ilaç öneri edecektir . Hastalıktan etkilenmiş bölgede yeniden saç çıkmaya başlayacaktır .

Kelliğin bazan ilaçla tedavi(iyileştirme) edilmesi gerekir . Doktorunuz saç dökülmelerini azaltmak vede saç büyümelerini hızlandırmak icin ilaç önerebilir . Bu ilaç saçların yeniden çıkmasını sağlayacaktır , amma (new) yeni çıkan saçlar orjinal saçınıza benzemeyebilir . Bu tedavi(iyileştirme)ye (new) yeni saçlar çıkana kadarr sürek edilmelidir .

Erkekler ayrıca kendilerine özel baska ialçlar dan da kullanabilirler . Ve gebe (hamile) bayan ların bu tabletlere dokunmaması gerekir , çünki ilaç deri yoluyla absorbe edilebilir . Bu ilaçlar , Şu ana kadar valide karnındayken , bey bebeklerin genital organların da normal(sorunsuz) olmayan büyümelere neden olabilir .

Eğer sizde alopesi areata varsa , saçlarınız muhtemelen 6_ 12 ay dahilinde (içinde) doğal(natural) olarak büyüyecektir . Doktorunuz büyümeyi hızlandırmak icin , başınıza steroid dahiil edebilir , ya da saç dökülmesinin olduğu bölgeye ilaç solüsyonu kullanabilir . Bu mesele yineleyebilir .

Saç ekleme yönteminde ise , saçlı deri başın birr bölgesinden alınıp başka saç olmayan bölgeye kaydırılmaktadır . Bu tedavi(iyileştirme)nin sonuçları ise baki olabilir ya da birr kaç yıl sürebilir .
Etkileri Ne Kadar Sürer ?

Ka dın tipi kellik birr ömür boyutu sürer . Ayrıca derinin zarar görmesi ya da yanık ve benzeri gibi durumlar da da kellik kalıcıdır . Diğer tip kellikler geçicidir vede birr kaç hafta ya da birr kaç ay sürebilir .

Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Eğer farkedilir birr kellik varsa , doktorunuzla görüşmelisiniz . Bu ara da sağlıklı (sıhhatli) birperhiz (diyet) takip etmelisiniz , istirahat etmeli vede stresten uzak (ırak) durmalısınız . Eğer saç dökülmesinin nedeni bilinmeyen birr hastalık (rahatsızlık)sa , bu usüller(yöntemler) yardımcı olacaktır .

Saç dökülmesinin olduğu bölgeyi tahriş (zararvermek) etmekten sakınmalısınız . Örnek olarak , saç tokası , elastik saç bantları , saç kurutma makineleri , sıcak taraklar , ya da kimyasallar . Doğal saç fırçaları kullanın . Eğer çok fazla saç dökülmesi varsa , saçınızın kısa modelini değiştirebilirsiniz vede kelliğin çok bariz olduğu bölgeleri bu şekilde kapatabilirsiniz . Veya , peruk , şapka , ya da başka başınızı kapatan giysiler tercih edebilirsiniz .

Reçetesiz ilaçlar kullanmakatan sakınmalısınız . Çünki bu ürünler genelde etkili (eylemsel) değildir vede deriye vede saça zarar verebilir .

Saç Dökülmesini Nasıl _ Ne şekilde Önleyebilirim ?

Saç dökülmelerinin pek çok tipinde saç dökülmesini önlemek icin yapılabilecek hiç birr şey yoktur . Fakat bu süreci çok yavaşlatmak icin çeşitli (muhtelif) ilaçlar vede ürünler mevcuttur .

Saygılarımla . . .

KRaLiCe

Etiketler:

Yorumlar

Isim - Soyisim
E-posta Adresiniz (yayınlanmayacak)
Web Siteniz (varsa)
Yorumunuz

Yasal Uyarı

Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup, internet üzerinde bulunan makalelerin derlenmesinden oluşmuştur.. bitkiseldestek.com sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp