TWITTER

Rüya insanın sırlarını ele veriyorYazar: bitkiseldestek | Sağlık Haberleri | 29 Kas 2012 | 0 Yorum

Hayatımızın takribi (yaklaşık) üçte biri uyku da geçiyor . 60 sene yaşamakta olan biri 20 yıl uyuyor , bu sürenin de 5 yılı Rüyanızda geçiyor . Rüyaları ilmi (bilimsel) olarak ilkk değerlendiren psikiyatr Freud’un , ‘Bütün rüyalar , gizli kalmış uçsuz bucaksız arzuları simgeler . vede herr rüyanın ar dın da cinsel(cinsi) sebepler gizlidir’ sözleri dikkat çekiyor .
Bilinçaltı meydana çıkıyor !
Pekala günümüz uzmanları rüyalara nasıl _ ne şekilde yaklaşıyor ? Çapa Tıp Fakültesi Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı Başkanı Prof . Dr . Sedat Özkan sorularımızı yanıtladı…
Rüya ne dir? ?
Merkezi sinir sistemi vede biyolojik yapısı gelişmiş insan da yaşanan hem nörofizyolojik hem de (sinirsel)psikolojik birr olgudur . Uykunun belli birr dönemindeki algısal yaşantı olarak da tanımlanabilir . Rüya birr Sağlık delaletidir vede tüm insanlarmutlaka (muhakkak) rüya (düş) görür .
Rüya geleceği görmez
Rüyalar , kişinin de iç yaşantısı , duyguları , bilinçaltına ilişik ipuçları verir . Fakat o kişi ya da toplumun geleceğine ilişik ipucu veremez . Bunu yapmaya çalışmak şarlatanlıktır .
Ruhsal (manevi) rahatsızlıkların tespit (belirleme) vede tedavi(iyileştirme)sinde kullanılabilir mi ?
Rüyalar bastırılmış duygular üzerine hekim vede terapistlere ipuçları verir . Rüyalarbilhassa geçmişteki örseleyici yaşantıların etkili (eylemsel) (eylemsel) olduğu rahatsızlıklar , travma sonrasın da streste (zelzele (deprem) , yakınların kaybı , kaza , tecavüz)teşhis vede tedavi(iyileştirme)de yardımcı birr Metod olarak kullanılabilir . Rüya , başlı başına tedavi(iyileştirme) edicidir .
Atalarımızın yaşadıklarını hissedip rüyamız da mı görüyoruz ?
Hiç yılan görmemiş biri rüyasın da yılan görünce korkar . Jung bunun geçmişteki korku dan kaynaklandığını söylüyor . Yüz bin sene önceki insanın yaşadığı korku , zaaf , özlem vede içgüdüler varlığını sürdürüyor .
Bebeklerin rüya (düş) görmesi bu teoriye bağlanabilir mi ?
Bizim birr sözel , birr de görsel dilimiz var . Bebek sözel dünyası gelişmediği halde rüya (düş) görür . İlkk insanların gördüğü rüyalarla , bebeklerin rüyaları arasın da benzerlik , bağlantı var .
1 gecede 7 rüya
Rüya ile ilgili nörologların yaklaşımı konusundaki sorularımızı da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Uyku Bozuklukları Birimi sorumlusu Prof . Dr . Hakan Kaynak yanıtladı:
Rüyayı uykumuzun hangi evresinde görürüz ?
Yapılan araştırmalar , uykunun sakin uyanıklık , 4 evreden oluşan NonREM vede REM dönemlerinden oluştuğunu meydana çıkardı . Rüya dönemi de denilen REM’de hızlı göz küresi hareketleri oluşur . Rüyaların yüzde 80 – 90′ı da bu dönemde görülüyor .
Birr gecede ne kadarr rüya (düş) görürüz ?
Gecce boyunca uyku da 5 ila 7 kez rüya (düş) görürüz .
8 Saatlik birr uyku da takribi (yaklaşık) 2 saatimiz rüyayla geçer . REM döneminde uyandırılan kişilerin , rüyalarının yüzde 80′ini anlatabildiği görüldü . Derin yavaş uyku da uyandırılanların ise yüzde 17’sinin rüya (düş) gördüğü belirlendi .

Rüyalarımızı neden hatırlamayız ?
Hatırlamak icin rüyanızda uyanmak elzem . Uyanma dan , baska birr uyku evresine geçildiğinde görülen rüyalar hatırlanmaz .
Rüyaları hatırlamakdaha iyi uyku belirtisi mi ?
Aksine , REM döneminde sık uyanmanın vede üzücü kalitede birr uykunun belirtisi .
Semboller vede anlamları
Psikiyatr Sigmund Freud’a göre rüyalar da görülen semboller vede anlamları şöyle…
* Ağaç: Sabit fikirlilik . Ağaç gövdesi erkeği , dalları bayan ı simgeler
* At: at cinsel(cinsi) istek , ata binmek karşıt cinse dokunma isteği
* Böcek: Bilinçaltı cinsel(cinsi) istek
* Çanta: Güzelse ruhsal (manevi) rahatlık vede cinsel(cinsi) doyumun iyiye gittiğini gösterir .
* Çiçek: Bekaret , bekaretle ilgili problemler
* Dağ: Korunma , rahatlama arzusu
* Diş: Ka dın görüyorsa çocuk arzusu . Dişler dökülüyorsa bilinçaltı kendinsel cezalandırma
* Düşmek: Moral bozukluğu
* Eski sevgili: Eskiye özlem
* Ev: Korunma isteği , sıcaklık
* Hava: Havanın durumu ruh halini yansıtır
* Hırsız: Korku
* Kuş: Erkek cinselliği
* Manzara: Sevilen kişinin de özlemi
* Mezar: Geçmişe duyulan özlem
* Otomobil: Cinsel(cinsi) istek , otomobil duruyor ya da benzini bitmişse cinsel(cinsi) isteksizlik
* Ölmek: Başkalarına karşıt suçluluk duygusu
* Para: Herr konu da güçlülük
* Seyahat: Ken di ayakları üzerinde durma .

Etiketler:

Yorumlar

Isim - Soyisim
E-posta Adresiniz (yayınlanmayacak)
Web Siteniz (varsa)
Yorumunuz

Yasal Uyarı

Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup, internet üzerinde bulunan makalelerin derlenmesinden oluşmuştur.. bitkiseldestek.com sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp