TWITTER

Sigarayı bırakanların kilo almaması mümkün!Yazar: bitkiseldestek | Sağlık Haberleri | 30 Kas 2012 | 0 Yorum

Araştırmalar sigarayı bırakanların vasat 2 – 5 kg arasın da kilo aldıgını vede gündelik i-çilen sigara (tütün mamülleri) miktarına baglı olarak alınan kilonun da farklılık gösterdigini belirtmektedir . Günlük 2 paket sigara (tütün mamülleri) i-çen bireyler , günlük1 paket sigara (tütün mamülleri) i-çen bireylerden daha fazla fazla kilo almakta vede kilo alımıbilhassa sigarayı bırakmayı takip eden ilkk 6 aylık süre-çte olmaktadır . Pekala sigara (tütün mamülleri) bırakmakla agırlık artışı arasındaki nasıl – ne şekilde birr ilişki vardır ? Sigarayı bırakanlar kilo almaya mahkum mudur ? Sigarayı bırakanların kilo almasının sebepleri nelerdir ?

Sigarayı bırakmanın ar dın dan kilo alımının esas sebepleri nelerdir ?

Enerji dengesizligi: Agırlık artışların da esas etmen (faktör) alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengesizliktir . Günlük olarak alınması gereken enerji yaşa , cinsiyete , vücut agırlıgına , metabolizmaya vede yapılan egzersiz miktarına göre farklılık göstermekte; amma temelde harcanan enerji alınan enerjiden fazla oldugu durumlar da kilo da artışlar meydana gelmektedir . 1 kg kaybetmek ya da kazanmak icin elzem enerji 7000 kaloridir vede vücudumuza aldıgımız herr ekstra 7000 kalori kilomuz da 1 kg artışa neden olurken , harcadıgımız herr 7000 kalori de 1 kg azalma saglar . Bu durum da alınan vede harcanan enerji arasındaki dengeyi saglamak agırlık kontrolüne yardımcı olacaktır .

Metabolizmanın yavaşlaması: Metabolizmamız kalp , beyin vede karaciger ve benzeri gibi mühim organların normal(sorunsuz) -çalışabilmesi icin enerjiye gereksinim duyar vede gündelik olarak alınan enerjinin % 70 i bu fonksiyonlar icin kullanılır . Sigaranın etkili (eylemsel) (eylemsel) Maddesi nikotin metabolik hızı artırmakta vede harcanan kalori miktarını artırmaktadır; amma bu Metod kalori harcamak icin se-çilecek son kademe Saglıksız (sıhhatsiz) birr yöntemdir . Sigara (Tütün mamülleri) i-çtikten sonrasın da metabolizma(hücre i-çi faaliyet) hızlanır , i-çilen herr sigara (tütün mamülleri) kalbin Dakika 10-20 kez daha fazla fazla vuruş yapmasına neden olur . Sigara (Tütün mamülleri) i-çenlerde kalp hastalık (rahatsızlık)larının yüksek olmasının birr nedeni de aslın da budur . Sigara (Tütün mamülleri) bırakıldıgın da metabolik hız azalır vede olması gereken saglıklı (sıhhatli) seviyeye düşer . Normal(sorunsuz) seviyeye düşüş birr ka-ç hafta ya da birr ka-ç Ay sürebilir vede bu esna da daha fazla pekaz kalori harcanıyor olması da kilo alma ihtimalini artırır , amma hi-ç birr vakit metabolizmayı hızlandırmak icin sigara (tütün mamülleri) i-çmek dogru alternatif degildir .

Beslenme (yeme i-çme) alışkanlıklarının degişmesi: Araştırmalar sigarayı bırakan insanların yemek (taam) tüketimlerini artırdıklarını göstermektedir . Sigarayı bırakmanın ar dın dan tat vede koku alma hislerinin normale dönmesi sebebi ile iştahta artışlar meydana gelmekte , yemek (taam) alımındaki artışla birara da sevilen vede sevilmeyen besinlerde de degişiklikler olabilmektedir . Bilhassa yüksek kalori i-çeren tatlı vede yaglı besinlere egilimin arttıgı gözlemlenmiştir .

Agız da birşeyler olması gerektigi hissi: Sigarayı bırakma sonrasın da agız da ya da elde sürekli birşeyin olmasının özlenmesi neticesinde , agız vede eller yemek (taam) yemekle ya da atıştırmakla meşgul edilmeye -çalışılır . Sürekli birr şeyler tüketiliyor olması da alınan fazla enerji miktarını artırır .

Yiyeceklerin stres ((sinirsel)psikolojik sıkıntı) anın da kurtarıcı olarak algılanması: Sigara (Tütün mamülleri) stresi vede sıkıntıyı önlemek , yalnızlıgı gidermek , kendini ödüllendirmek , vakit ge-çirmek vede sosyalleşmek ve benzeri gibi -çeşitli (muhtelif) ama-çlarla kullanılabilmektedir . Sigarayı bırakmanın ar dın dan bütün bunların yerine yemek (taam) yemenin ya da atıştırmanın koyulması kilo almanın birr başka nedenidir .

Agırlık artışı engellenebilir mi ?

Sigara (Tütün mamülleri) kalbe kilo almaktan -çoksık daha fazla fazla zarar verir . Araştırmalar Günde birr paket sigara (tütün mamülleri) i-çmenin kalp üzerinde oluşturdugu stresin amma 45 kg agırlık artışı sonrasın da olabilecegini belirtmekte , bu nedenle sigarayı bırakma sonrasın da kilo artışı olsa dahi bunun hi-ç birr vakit sigara (tütün mamülleri) ile özdeş düzeyde (derecede) olmayacagını vurgulamakta tersine sigarayı bırakmanın kişinin de Akciger Kanseri vede başka kanserlere yakalanma riskini , kalp krizine vede inme ge-çirme riskini azaltacagını göstermektedir .

Sigarayı bırakanların kilosun da artış olması hi-ç birr vakit birr zorunluluk ya da ka-çınılamaz birr durum degildir . Kalp hastaları üzerinde yapılan -çalışmalar sigarayı bırakmanın ar dın dan beslenme (yeme i-çme) vede yaşam (hayat) bi-çimi degişiklikleri ile kilo alımınının engelledigini meydana koymaktadır . Alınan kalorilerin dengeli birr beslenme (yeme i-çme) programıyla düzenlenmesi vede metabolizmanın uygun (müsait) egzersiz programıyla hızlandırılması agırlık kontrolü icin en mükemmel yoldur . Bilhassa yaglı besinleri kontrollü tüketmek olduk-ça önemlidir . Çünki yaglar en fazla enerji veren besin grubudur , 1 g yag 9 kalori verirken , 1 gram karbonhidrat vede Protein 4 kalori verir . Dolayısıyla yag miktarı azaltılmış besinleri se-çerek özdeş miktar yemek (taam) yemeye sürek edilerek özdeş kilo da kalınabilir .

Öneriler

  • Etiket okuma alışkanlıgı kazanıp besinlerin i-çersinde farkedilmeden alınan kalorilerin farkına varın
  • Besinlerin daha fazla pekaz yaglı olanlarını tam yaglı olanlara tercih edin
  • Yemek araların da atıştırmak icin kalorisi düşük besinleri tercih edin
  • Sebze vede meyvelerden varlıkdar , yagsız et vede ürünlerini , pekaz yaglı ya da yagsız süt vede ürünlerini i-çeren , kan şekerini dengeleyici tam tahıllı ürünlerin yer aldıgı dengeli birr beslenme (yeme i-çme) programını benimseyin
  • Şeker vede şekerli besinlerden uzak (ırak) durarak gereksiz kalori alımını azaltın . Şekerli besin tüketmek istiyorsanız dogal(natural) tatlandırıcılar ile yapılmış olanları tercih edin .
  • Düzenli egzersiz yaparak kalori harcamanızı artırın , iştahınızı baskılayın , yeniden sigara (tütün mamülleri) i-çme arzunuzun önüne ge-çin vede stresinizi azaltın .

Yorumlar

Isim - Soyisim
E-posta Adresiniz (yayınlanmayacak)
Web Siteniz (varsa)
Yorumunuz

Yasal Uyarı

Bu sitede yer alan tüm içerik bilgilendirme amaçlı olup, internet üzerinde bulunan makalelerin derlenmesinden oluşmuştur.. bitkiseldestek.com sitesi hastalık teşhis ve tedavi hizmetleri vermemektedir. Herhangi bir sağlık probleminiz olması durumunda ilgili doktorlar ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp